Tvrtka Usluga d.o.o. dana 27.05.2016.godine potpisala je ugovor o provedbi razvojnog projekta tvrtke Usluga d.o.o. pod nazivom „USLUGA d.o.o. – NOVI POGON“ sa Ministarstvom poduzetništva i obrta i Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAAMG- BICRO). Projekt je odobren u okviru Poziva na dostavu projektnih prijava „Izgradnja proizvodnih kapaciteta MSP i ulaganje u opremu“, kojeg provodi Ministarstvo poduzetništva i obrta u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, a koji je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF).
Tvrtka „Usluga“ d.o.o. je lider na području RH u proizvodnji dječjih igrališta i naprava za igru i zabavu djece. U dosadašnjem poslovanju uočeno je slijedeće: godišnje potrebe za dječjim igralištima u Hrvatskoj su u porastu, iz razloga što raste broj djece koja pohađaju dječje vrtiće, kao i sam broj dječjih vrtića, rast je 5-10 % godišnje (Izvor: Državni statistički zavod). Potražnja za tom vrstom proizvoda raste, jer se stvaraju nova igrališta, a također i renoviraju stara igrališta novom opremom (zbog obaveze da se zadovolje EU norme o sigurnosti djece na igralištima i sigurnosti dječje opreme koje ranije nisu bile na snazi). Relativno malo nacionalno tržište uvjetuje sve veću orijentiranost tvrtke na izvoz, a prilagodba stranim tržištima je zahtjevna. Tvrtka želi uvesti u proizvodnju nove proizvode koje do sada nije proizvodila i za to joj je potrebna nova tehnologija.
Problemi koje tvrtka nastoji riješiti ovim razvojnim projektom su: premala produktivnost – zastarjela tehnologija i nemogućnost proizvodnje novih tehnološki zahtjevnijih proizvoda, te proizvodnja locirana na dvije lokacije – posljedica: veliki transportni troškovi poluproizvoda, prazni hodovi, veća cijena koštanja.
Realizacijom ovog projekta (gradnjom novog pogona u produžetku postojeće proizvodne hale) bi se također riješio i problem visokih troškova proizvodnje na dvije lokacije, te bi se podigla energetska učinkovitost. Tvrtci bi bilo omogućeno kupnjom novih strojeva da uvede u proizvodnju nove proizvode, te bi time došlo do povećanja konkurentnosti tvrtke na nacionalnom i međunarodnim tržištima. Budući da proizvodnja te industrijske grane ima i u svjetskim razmjerima dobru perspektivu razvoja, procjenjuje se da i u hrvatskim uvjetima proizvodnja opreme za dječja igrališta i komunalne opreme ima perspektivu dugoročnog razvoja, te je time ovaj razvojni projekt opravdan.
Opći cilj projekta je poboljšanje poslovnog razvoja i tehnološke spremnosti MSP-a poticanjem ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu, posebice kroz izgradnju i opremanje poslovnih jedinica u cilju razvoja novih kompetencija i stvaranja novih radnih mjesta.
Cilj projekta je jačanje sposobnosti tvrtke Usluga d.o.o.Pakrac za natjecanje na domaćem i međunarodnim tržištima kroz izgradnju novog proizvodnog pogona i instaliranje nove tehnologije.
Očekivani rezultati: 1. Izgrađen novi proizvodni pogon veličine 309 m; 2. Nabavljena i instalirana oprema – 7 kom strojeva; 3. Povećana razina znanja radnika.
Projekt omogućava diversifikaciju proizvodnje i otvara mogućnost izvoza.
Ukupna vrijednost projekta: 4.878.833,58 kn
Ukupni prihvatljivi troškovi: 3.853.186,86 HRK
Stopa sufinanciranja: 45%
Trajanje projekta: 20 mjeseci
Razdoblje provedbe projekta: 10.05.2016. – 10.01.2018.
OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA
- Izgrađen novi proizvodni pogon veličine 309 m2
- Nabavljena i instalirana slijedeća oprema: termolakirnica, abkant preša, škare za rezanje lima, savijačica, kombinirane škare i probijačica, CNC plazma rezač za metal, CNC router za drvo.
- Povećana razina znanja i sposobnosti radnika – provedeno stručno osposobljavanje za rad novim tehnologijama
- Povećanje proizvodnje u roku godine dana od završetka projekta za najmanje 10%
- Uvedeni novi proizvodi u asortiman tvrtke (diversificirana proizvodnja)
- Povećanje produktivnosti za minimalno 10%
- Otvaranje mogućnosti izvoza u roku od godine dana od završetka investicije
- Povećanje ukupnog prihoda u roku od godine dana od završetka investicije za najmanje 10 %
- Povećanje broja zaposlenih – rast po stopi između 10 i 15% godišnje, počevši od godine provođenja projekta
- Projekt doprinosi jednakim mogućnostima (razvoj tehnologije, automatizacija proizvodnje doprinose zapošljavanju OSI i žena)
- Projekt doprinosi održivom razvoju i zaštiti okoliša (smanjenje količine otpada – grijanje na piljevinu, nova tehnologija je energ.učinkovitija)
- Projekt doprinosi promicanju načela dobrog upravljanja i suradnji sa civilnim društvom (ulaganje na minski sumnjiva područja, zapošljavanje lokalnog stanovništva)